Nesnažím sa nabádať na každodenné počítanie kalorického príjmu, pretože z toho niekedy ľudia “otupejeviajú” 😂. O čom sa ale stále rozpráva a nie je to už žiadna novinka, je jednoduchý vzorec PRÍJEM vs. VÝDAJ.
A práve krátkodobé počítanie a zapisovanie si množstva denného kalorického príjmu vie veľmi krásne a prehľadne ukázať, koľko ste toho prijali.
 
NIEČO K OBRÁZKU Č. 1:
Na prvom obrázku je zaznamenané denné množstvo kalórii (posledných 7 dní) s rozdelením do makronutrientov. Je tu veľmi krásne vidieť, že každý deň som sa snažil udržiavať kalórie pri hranici 3200-3300 (týždenný priemer 3295 kcal). Čo s výsledkom? Tu ide presne o rozdiel medzi príjmom a výdajom.
 
PRÍKLAD:
Ak vážim 106kg a mojou prioritou je schudnúť, nastavím si daný denný kalorický príjem (ten sa dá nastaviť pomocou rôznych vzorcov, výpočtom BMR a pod., NIKDY TO NEBUDE PRESNÉ ČÍSLO, rozhoduje veľmi veľa faktorov). Určil som si číslo 3200-3300 kcal. Keď sa teda odvážim o týždeň a bude na váhe – 0,4-0,5 kg, dajme tomu, že som na dobrej ceste. Ak tam bude váha vyššia ako pôvodná, resp. váha bude stagnovať, znižujem o určité množstvo. A presne v tom sú tieto aplikácie efektívne, pretože už viete, koľko z čoho môžete sťahovať / pridávať a ďalej sa už počítaním nemusíte zaoberať, pretože viete približne, koľko kcal ma daná potravina a kde máte uberať, resp. pridávať.
 
KOMENTÁR K OBRÁZKU Č. 2:
Rozdelenie jednotlivých jedál v dni znázornené v kalóriách. Tu je pekne vidieť, že to najdôležitejšie jedlo dňa je po tréningu. Pre mňa to znamená aj najväčšie. No nikdy netreba zabúdať na zvyšok dňa (osobne keby som sa nenajedol tak do 1-2 hod po tréningu, asi by som zomrel 😃).
 
ZÁVER:
Samozrejme, všetko, čo som tu písal, nie je žiadna novinka, je to omielanie stále toho istého. Skôr som sa snažil naviesť, ako zistiť, koľko prijať, ako sa zbaviť nevedomosti, či jem málo, či veľa, ako schudnem, či priberiem. VŽDY platí jednoduchý vzorec, no čísla do tohto vzorca je potrebné nejakým spôsobom zistiť a toto je jedna z možností a povedal by som, že dosť presná.