Opäť prinášam nový článok na tému Kalórie a ich nadmerný úbytok. Venovať sa budem ľuďom, ktorý ešte stále nemajú jasno v tom, koľko kalórií je zdravých, efektívnych a telu prospešných a naopak, kedy je to už cez čiaru a začíname svoje telo dostávať do stavu “prežitia”. Stále sa bavíme o znižovaní prijímanej energie, teda ak chceme chudnúť.
Všetkým je veľmi známa opakovaná fráza príjem vs. výdaj. Je to omielané už x-krát, no ľudia akosi stále nevedia nájsť ten zlatý stred, kedy je to naozaj najefektívnejšie. Čo sa týka prijímania stravy, chudnutie alebo priberanie je len jeden z milión procesov, ktoré potravou ovplyvňujeme (a aj to za nás robia “vyššie moci”). Je smutné, že väčšina ľudí, ktorý so sebou chcú niečo robiť, nepremýšľajú nad tým, na čo všetko tú potravu potrebujeme a vidia len to zaškatuľkované chudnutie (resp. priberanie). Na priloženom obrázku sú znázornené len základné procesy a funkcie, ktoré fungujú a sú ovplyvňované tým, čo si dáme na tanier.
Ak sa teda bavíme o chudnutí, resp. znižovaní energetického príjmu (kalorický deficit), nemôžeme ho len tak zhodiť ako sa nám to páči. Úplným základom, aj keď človek nemá vedomosti v zostavovaní kalórií, je dobré poznať aspoň svoj BMR (bazálny metabolizmus / Basal Metabolic Rate). Laicky povedané, je to množstvo kalórií, ktoré tvoje telo potrebuje len na prežitie a splnenie základných životných funkcií, aj keby si mal celý deň preležať na posteli. Pod toto číslo sa nesmie človek dostať a držať dlhodobo. Na výpočet tohto čísla existujú vzorce, ktoré sa dajú nájsť jednoducho na internete. Následne sa k tomuto číslu pridáva TDEE (celkový energetický výdaj za deň / Total Daily Energy Expenditure). Už z názvu vyplýva, že sa jedná o energiu, ktorú človek spáli počas dňa. Ak chceme mať výsledok ešte presnejší, môžeme zarátať aj niečo ako stres, typ zamestnania a podobne. Čím viac faktorov pri tomto výpočte zohľadníme, tým presnejšie číslo dostaneme.
Ak sme vypočítali nejaké číslo, tak toto číslo nás dostáva na úroveň, kedy sa príjem = výdaj.
Teraz tá najdôležitejšia časť; až od tohto momentu môžeme sťahovať kalórie, no to neznamená, že to urobíme nárazovo o niekoľko stoviek, či dokonca tisícok kalórii (samozrejme kalórií myslíme hovorovo, vždy sa bavíme o kilokalóriách – kcal).
Uvediem svoj príklad: Aby som zachoval pomer príjem = výdaj, musím prijať cca 3600 – 3800 kcal. Ak sa dostávam do diéty, nemôžem predsa znížiť nárazovo príjem na 3000 a menej. Samozrejme krátkodobý efekt by to malo, no potom to zastane a opäť musím znižovať, až sa dostanem na hranicu, kde dosiahnem svoje BMR, no mne sa váha a chudnutie zastaví a som nahratý a môžem opäť dvíhať kalórie. Alebo môžem urobiť presne to, čo robia ľudia a to, že kašlem na BMR a idem nižšie. Vtedy už z dlhodobého hľadiska ohrozujem svoje funkcie tela.
A presne tu, niekde pri tej nebezpečnej hranici prichádzajú krásne firmičky s výživou, efektívnymi diétami, ktoré vás stiahnu presne tam, kde nechcete. Hlboko pod BMR, kedy samozrejme rýchlo schudnete, pravdepodobne to ale nebude výsledný efekt a ak sa vrátite do normálneho života, tento klamlivý efekt je fuč. Do tohto štádia vás vedia dostať aj tréneri, ktorý len znižujú a znižujú bez ohľadu na váš zdravotný stav. A do tohto štádia sa viete dostať aj sami len tým, že si to bezhlavo stiahnete a potom sa čudujete, že sa niečo nepriaznivé deje.
Nebuďte stále zaťažený na tom, že nemôžete jesť. Väčšinou sa sami ľudia dostávajú do týchto koľají, pretože nemajú vedomosť o tom, koľko je znesiteľné množstvo, no pod 1000 kcal nemôže nikto prežiť . Výsledok takéhoto dlhodobého trápenia je samozrejme ohrozenie zdravia, čo je základná vec, no ani tá diéta nie je efektívna, pretože nemáte energiu, zadržiavate vodu, pretože sa telo bráni a všetko čo skonzumujete sa naopak uloží do zásob, pretože nedávate telu dostatok živín. Má to úplne opačný efekt, aký očakávate. Na cvičenie a stravovanie sa netreba pozerať len ako jeden proces. Je to vec, ktorá ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Diéta na extrémne nízkych kalóriách nemá v žiadnom prípade efekt.
Je to paradox (pre niekoho), no väčšinou každý klient, ktorý ku mne prišiel, dostal zvýšenie kalórií, aj keď potreboval chudnúť. A dostal to tak, že to bolo PRIBLIŽNE a vyskúšame a uvidíme, lebo žiadny tréner nemôže vedieť, že toto bude na sto percent fungovať, pretože len vy viete, aký život žijete. Ja fungujem tak, že znižujem kalórie extrémne opatrne. Pretože kľúč k efektívnemu chudnutiu je chudnúť na čo najvyšších kalóriách. “Schudni so mnou za 3 mesiace, schudni so mnou do leta, 30-dňová výzva so mnou” a podobné “lákadlá”, ktoré sú súčasťou nejakých trénerských balíčkov … zamyslime sa, či je to to, čo chceme. Kalórie neovládajú vaše chudnutie.
Kalórie ovplyvňujú orgány, funkcie a procesy, ktoré rozhodujú tom, či sa bude chudnúť a ako sa bude chudnúť. Treba sa na to vždy pozerať hlbšie. Chyba nie je v kalóriách samotných. Chyba je v nás, že sa snažíme ovládať svoje telo. Ale to telo ovláda nás .